Anlata Anlata Faydasını Bitiremediğimiz Dört Mevsimin Vazgeçilmezi Limon

Please Add Photos
to your Gallery

limon

Anayurdu tam olarak bilinmemekle birlikte kökeninin Hindistan,Çin,Burma gibi ülkeler olduğu kabul edilen limon ve ülkemizde çorbadan,balığa, etten, şerbet yapımına kadar bir çok farklı alanda kullanılmaktadır.

honey-lemon-tea-a-800-dm

Resim İçin

 • Sıcak suya birkaç damla limon eklediğimizde karaciğeri temizleyip sindirime yardımcı olur.

$_35 (1)

 •  Yine balla birlikte sıcak suda şerbet yaparak kullanılan limon ”Oral Rehidratasyon” adı verilen yöntemle iyon dengesinin ayarlanması özellikle ishal gibi rahatsızlıklarda vücüttaki tuz şeker ve su dengesini korumada başlıca yardımcıdır.

51129866d9127e7892003410._w.540_h.675_s.fit_

Resim İçin

Limon ağacı yetiştirmek için illaki bahçenizin olması da gerekmiyor. Uygun ölçülerdeki saksılarda evinizde yetiştirebileceğiniz ağacınız yaprak dökmeme özelliği sayesinde her daim taze limonlara ulaşmanıza yardım edecektir.

kalp limon

Resim İçin

 • Kış aylarında muhteşem üçlü adını verdiğimiz bal,limon,toz zencefil karışımı ile vücut direncini artırıp hastalıklarla daha kolay mücadele edilebilir.

kalp limon2

Resim 

 • Dört mevsim bulunabilen limonun içindeki antioksidanlar sayesinde kalp krizi, kanser gibi hastalıklarla mücadelede vücudumuza oldukça direnç kazanır.

mitsubishi_okazaki_plant_-_5_millionth

Resim İçin

 • Japonya’daki fabrikalarda işçilerin iş verimi artırabilmek için neler yapılabilir sorusunun cevaplarından biri de limon kokusu olmuştur. Limon kokusu sayesinde beyin oksijeni daha kolay algılamakta bunun sonucu olarak da motivasyon azalmadan çalışmaya devam edilebilmektedir. Bu tespitin ardından işçilerin çalışma alanlarına belirli aralıklara verilen limon kokusu iş verimini olumlu olarak arttırmaktadır.

lemon_tree_by_viturzh-d8fy0pw

Resim İçin

 • Astım hastalarının günlük bir yemek kaşığı kadar limon suyu tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

lee_08881

Resim İçin

 • Yine bir kilo limonda bir kilo çilekten daha fazla şeker olduğu tespit edilmiş, düzenli olarak limonlu su içenlerin tatlı krizi yaşama riskinin azaldığı gözlemlenmiştir.

tantuni

Resim İçin

 • Yaz aylarında yaşadıkları sıcaklıklar ve zengin mutfağı ile bilinen Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde et ve çiğ köfteye sıkılan limon asit baz dengesini ayarlayarak sağlıklı yemek hazırlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Mixed race woman squeezing lemons

 • Sıkılıp çöpe atacağınız limonların aslında belki de çöpe gitmeye niyeti yoktur. Limonunuzu çöpe atmadan önce bulaşık makinanızda koku giderici olarak da kullanabilirsiniz.

world-full-of-lemons-by-surrealist-painter-vitaly-urzhumov1

 • Böbreğinizde bulunan kum ve taşlarınızı dökmenize yardımcı olurken idrara çıkma problemlerinizi de en aza indirgeyecek bir yapıya sahiptir.

lemon-lozenges-1000x750

Resim İçin

 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudun birinci yardımcılarından kabul edilen limonla doğal ev yapımı harika bir ilaç yapabilirsiniz.
error: Kopyalamaya gerek yok her zaman bekleriz :)