Karnelerimizle Bilim Müzelerine Gitmeye Ne Dersiniz?

Please Add Photos
to your Gallery

Her yıl Haziran ayının ikinci Cuma günü alınan karneler bu 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının planlanandan sonra başlamasından dolayı karneler de bu yıl biraz daha geç alınacak.

haydi çocuklar bilime

17 Haziran Cuma günü Hollanda, Portekiz, Belçika, Kazakistan gibi bir çok ülkenin nüfusundan bile çok öğrenci (17,5 milyon öğrenci) karnelerini alacak.

”Ağaç yaşken eğilir” hepimizin sıklıkla kullandığı bir atasözümüz. Küçük yaşlarda edindiğimiz alışkanlıklar özellikle değiştirmeye çalışmadığımız ya da ekstra bir durumumuz olmadığı takdirde aynı şekilde devam edip gider. Örneğin öğrenme tarzımız ezbere dayalıysa sorgulamayı, bilgiyi yorumlamayı çok da beceremeyebiliriz. Elbette ezber yapmanın hafızanın güçlenmesi için çok büyük önemi var ancak bahsettiğimiz şey bir şeye dokunarak üzerinde düşünerek hissederek ve değerlendirerek öğrenme. Kalıcı ve üretici öğrenmeye giden en güzel yollar bunlar olsa gerek.

Biz kızların kendi aramızda konuşurken Karnelerin alınmasıyla birlikte çocuklarımızın dinleneceği oldukça uzun bir zaman dilimi başlayacak. Örneklerine pek çok ülkede rastladığımız bilim müzeleri artık ülkemizde de farklı illerde faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle İstanbul ve yakınlarında bir şehirde oturuyorsanız bu zaman dilimini en güzel şekilde değerlendirebileceğimiz dinlenirken öğrenmenin keyfini devam ettirebileceğiniz aynı zamanda çocuklarınızla kalıcı anılarınızın olacağı alternatifler mekanlara buradan ulaşabilirsiniz.

1. İstanbul Modern

İstanbul Modern’in ücretsiz eğitim programları, yaz sanat atölyeleri, hafta sonu aile çocuk atölyeleri olarak 3 başlıkta toplayabileceğimiz atölyelerle çocuğunuz hem sanatsal hem de bilimsel olarak bir çok alandan faydalanabilir.

BASF Kids Lab

Ücretsiz eğitim programları içinde yer alan BASF Kids’ Lab kimya temelli çalışmalarda bulunmayı seven 6-12 yaş çocukları için kirli suyu temizleyebilecekleri, temiz su üretebilecekleri bir alan oluşturulmuş.

Haftanın 4 günü rezarvasyonla katılabileceğiniz bu program özel eğitmenlerle zararsız maddelerden yararlanarak interaktif öğrenmeyi sağlayan bir içerik arayanlara göre.

2.Kocaeli Bilim Merkezi

images (1)Kocaelililerin çok iyi bildiği Seka Park’ta ”Herşey Bilmekle Başlar” sloganıyla çalışmalarına devam eden Kocaeli Bilim Merkezi dokunulması yasak camekanların ardındaki klasik müze anlayışının yerine etkin, yaparak yaşayarak öğrenme modelini benimseyerek atölye çalışmaları ile öğrenmenin oldukça keyifli ve kalıcı hale geldiği bir yer olarak çalışmalarına devam ediyor.

51122Daha önceden aldığınız atölye randevunuza gittiğinizde siz alt kattaki deneyleri yaparken çocuğunuz alanında uzman öğretmenlerle 6 kişilik ekiplerle bilimin büyüleyici ve paylaşımcı yanını keşfedecektir. Çoğunlukla Cuma-Cumartesi-Pazar günleri atölyeleri bulunan merkezde ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin farklı zamanlarda atölye çalışmaları yapmaları için gruplar oluşturulmuş, bilişsel seviyelerine dikkat edilerek deneyleri anlaşılabilir kılmışlar.

3. Eskişehir Bilim Deney Merkeziuzay-evinin-ziyaretci-sayisi-100-bini-gecti-IHA-20131119AW000896-2-t

Türkiye’nin ilk interaktif bilim ve deney merkezi olarak karşımıza çıkan, bilim merkezinde Sabancı Vakfı’nın desteği ile kurulmuş uzay evi ve bilim deney merkezi olmak üzere iki temel alan bulunmakta.

Bireysel girişler için uygun olan seanslarda doğrudan bilet alarak giriş yapabileceğiniz 12. sınıfa kadar çocuğunuzla deney gözlem fırsatını yakalayabileceğiniz bir yer.

uzay-evi-nin-ziyaretci-sayisi-100-bini-gecti-5327015_oEskişehir Tepebaşı’nda bulunan bilim merkezi 4 Nisan 2012 tarihinde hizmet vermeye başlamış Sabancı Uzay Evi, Eskişehir Bilim Parkı içerinde 2.751 m2 olarak inşa edilmiş. Günümüze kadar 235.000’den fazla kişiyi bilimle ve uzayla buluşturmuş olan merkez, kurucuları tarafından ”çocuklarımızı erken yaşlarda bilim ve fen kuralları ile tanıştırmak için kurduk. İnanıyoruz ki, onlara yapılan yatırım en verimli yatırım” olarak tanımlanıyor.

4. İzmir Uzay Kampı indir

İstanbul’a uzak olmakla birlikte öğrenmenin birinci şartı olan merak duygumuza cevap verecek uzayla ilgili bilinmezlerimize kapı açacak olan belki de en heyecan verici merkezlerden biri olan uzay kampı ”Geleceğin Liderleri Buradan Doğar ” sloganıyla hizmet vermeye devam ediyor. Aile,bireysel,okul seçenekleri ile oldukça geniş bir katılım hedefleyen uzay kampında 2016 Yaz programında en uzun süre uzay yürüyüşü yapan kadın astronot unvanına sahip  NASA astronotu Sunita L. Williams ve astronot Dorothy M. Metcalf-Lindenburger uzay kampı katılımcıları ile buluşacak.

imagesGençlik, Yetişkin ve Günlük Uzay Kampı turu olmak üzere 3 ana program bulunmakta.

Kampın içeriğinde seçtiğiniz programa göre farklı etkinlikler yer çekimsiz alanda uzay deneyimi, roket yapımı gibi aktivitelerin yanı sıra kamp yöneticileri ve katılımcılar tarafından programın en etkileyici özel aktivitesi olarak adlandırılan  ”Uzay İstasyonu Görevi”  ile bilgiyi paylaşma ve takım halinde başarıya ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu öğrenmekteler.

images (2)kizkiza.org ailesi olarak hem çocuklarımızın hem de bizlerin eğlenirken öğrenmeye devam edebileceğimiz yaz tatilini değerlendirebileceğimiz bol bol vakit geçirebileceğimiz daha çok merkez açılması dileğiyle herkese iyi tatiller.

 

 

 

 

error: Kopyalamaya gerek yok her zaman bekleriz :)