Hamilelikte Beslenme

Hamilelik kimileri için zorlu bir süreç kimileri içinse keyif dolu dönem. Elbette ilk 3 ay vücudun bebeği kabullenmesi hormonların dengelenmesi, vücut için yeni bir döneme hazırlanma yaşandığı için herkes adına farklı, özgün bir süreçtir.

Hamilelikte Yoga

Hamilelikte beslenme, uyku, fiziksel aktivite bir bütündür. Bu bütün anne ve bebek için oldukça önemlidir.

Biz kadınlar için en büyük dönüm noktalarından birisi de hamileliktir. Annelerin gebelik sürecindeki beslenmelerinin bebeğin fiziksel ve karakteristik gelişimine dair pek çok çalışma yapılmış bununla birlikte bu süreçteki beslenmenin annenin ilerideki hayatı boyuca sağılığına etkileri de araştırılmıştır.

hamilelik

Bu yüzden bu yazımızı iki ana başlık altında toplayacağız;

 • Gebelikte Beslenmenin Bebek İçin Önemi:

  Yapılan araştırmalara göre annelerin gebelik öncesi 2,5 yıl öncesinden itibaren beslenme ve yaşadıkları fiziksel-ruhsal durumlar bebeklerin gelişimine etki etmekte ve hayati önem taşımaktadır. Bununla birlikte 2,5 yıl öncesi olmasa da planlı bir şekilde gebeliği düşünenlerin kademe kademe beslenme programı takip etmelerinde fayda var.

 • Gebelikte Beslenmenin Anne İçin Önemi: 

  Her gebelik bir diş kaybıdır der Anadolu’daki anneler. Bunun temel nedeni yanlış veya eksik beslenme tarzımız. İki canlısın ye, canın ne çekiyorsa ye gebelik yaşayan kadınların sıklıkla duydukları sözlerdir. Ancak canımızın her çektiği vücudumuzun ihtiyacı olan şey mi sorusunun cevabı çok önemlidir.

  Annelerin gebelik süreci boyunca beslenmeleri çok önemlidir. Bu fiziksel değişim süreci vücuttaki minerallerin, vitaminlerin kaybına sebebiyet verebileceği gibi bunu desteklemek ve eksikliklerin önüne geçebilmek için bir fırsatta olabilir.

  Nitekim anneliğe hazırlık sadece 9 ay süren bir durum değil, anne olunduğunda çocuğumuzla kaliteli vakit geçirebilmemiz ve onunla birlikte güzel bir ömür sürmek için de geçerlidir.

 • Süt, yoğurt gibi besinler ilk 3 ve son aylar boyunca kalsiyum ihtiyacı içindeki bebeğiniz için çok önemlidir.  Beslenme ile vücuda dahil edilmeyen kalsiyum annenin diş ve kemiklerinden tamamlanır. Bu da annede diş kayıplarına sebebiyet verebilir.
 • Omega 3-6 içerikli besinler bebeğin sinir sistmenin gelişimi açısından çok önemlidir. Bu takviye için hepimizin bildiği gibi balık tüketimi çok önemlidir. Ancak bu noktada dikkat etmemiz gereken konu dip balıklarından uzak durmak olacaktır. Nitekim denizlere atılan civa ve ağır metaller( kurşun,alüminyum,çinko…vb) diplerde birikmektedir. Çocuğumuz ve biz fayda sağlamak için balık yerken dip balığı tüketmekle vücudumuzda ve tabii ki bebeğimizin vücudunda istemediğimiz metalleri almış oluruz. Bu yüzden mezgit,kalkan,levrek,lüfer,barbunya gibi balıkları tüketmemeliyiz. Bunun yerine somon,hamsi,istavrit,palamut gibi balıklar tüketmeyi tercih etmeliyiz.Hamilelikte Esneme Hareketleri
 • Hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sürecinde özellikle ilk 3 ay folik asit açısından zengin olan brokoli, yer fıstığı, kepekli ekmek, karpuz gibi  besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. Tabii birçok besini içinde barındıran geleneksel ve lezzetli bir tercih olarak aşure anne adayları için oldukça faydalı bir tercih olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.
 • Gebelik boyunca psikolojimizin iyi olması çok önemlidir. Sakin gebelik, düzenli uyku eşittir huzurlu bebek olarak söylenir. İnsanlar da sakinleşebilmek rahatlayabilmek için çoğunlukla bitki çayına yönelir. Ancak bitki çaylarını doktor gözetiminde tüketmek çok önemlidir. Nitekim bitki çayları temelde kas gevşetici olduğu için düşük tehlikesine neden olabilir. Bu konuda anne adaylarının özellikle dikkatli olması gerekmektedir.

 

 

error: Kopyalamaya gerek yok her zaman bekleriz :)